Chcesz kupić Subiekta, enovę lub inny system w chmurze?
Przejdź do CloudPort
Chmura

Mała firma w wielkiej chmurze – czy to na pewno ma sens?

Mała firma w wielkiej chmurze – czy to na pewno ma sens?

Dla wielu osób chmura to po prostu… chmura – zarządzane przez zewnętrznego dostawcę środowisko informatyczne, w którym firmy mogą umieścić swoje dane, aplikacje, usługi itp. zasoby. To stwierdzenie jest oczywiście prawdziwe, ale nieprecyzyjne, ponieważ nie ma czegoś takiego jak jeden typ chmury. Rodzajów, odmian i specjalizacji środowisk chmurowych oraz ich dostawców jest wiele, dlatego przed podjęciem decyzji o migracji do chmury warto zastanowić się i przeanalizować, która chmura będzie najlepsza do naszych celów i zastosowań.

Chmury doskonałe… ale nie dla wszystkich

Szukając chmury dla firmy siłą rzeczy szybko trafimy na ofertę któregoś z rynkowych gigantów – jak np. Amazon Web Services czy Microsoft Azure. Przed “wskoczeniem” w ich ekosystemu warto jednak zastanowić się, co dokładnie oferują Amazon czy Microsoft i czy na pewno ich oferta jest tym, czego potrzebuje mała / średnia firma szukająca konkretnego, dostępnego od ręki rozwiązania IT.

AWS i Azure to potężne, doceniane przez użytkowników i fachowców rozwiązania… tyle tylko, że tak naprawę nie są one gotowymi produktami. To rozbudowane, wszechstronne platformy, na bazie których można budować własne systemy i rozwiązania IT. Nie są one więc tym, czego potrzebuje większość małych i średnich firm planujących migrację do chmury – takie przedsiębiorstwa nie chcę nic tworzyć od podstaw na własną rękę, potrzebują raczej gotowego do używania produktu, wdrożonego i serwisowanego przez zewnętrznego dostawce.

Możemy tu posłużyć się prostą, motoryzacyjną analogią. Załóżmy, że nasza firma potrzebuje nowego auta dostawczego – niezbędnego do transportu materiałów, dostarczania towarów do sklepów/kontrahentów i wszelkiej maści zastosowań logistycznych. Gdyby firmy motoryzacyjne działały w modelu zbliżonym do tego, z jakiego korzystają dostawcy usług chmurowych, mielibyśmy do wyboru takie oto alternatywy:

  • skorzystać z usług firmy oferującej „platformę do budowy samochodu” – w pełni wyposażony warsztat ze wszystkimi niezbędnymi komponentami, narzędziami, wsparciem mechanika itp., w którym klient musiałby sam sobie zaprojektować, zbudować i przetestować auto.
  • skorzystać z oferty dostawcy wyspecjalizowanego w tworzeniu aut dostawczych, który od ręki jest w stanie dostarczyć nam gotowy do jazdy i zatankowany „pod korek” pojazd.

W takiej sytuacji wybór wydaje się oczywisty, prawda?

Rozwiązania szyte na miarę

Z punktu widzenia typowej małej i średniej firmy – organizacji, która nie ma czasu, ochoty i środków na to, by samemu coś budować od podstaw i która po prosto chce wygodnie i na korzystnych zasadach korzystać z niezbędnych do jej pracy narzędzi informatycznych (np. systemu sprzedaży, CRM-u itp.) – dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się właśnie skorzystanie z oferty dostawców wyspecjalizowanych rozwiązań chmurowych.

Taki dostawca bierze na siebie obowiązek wdrożenia danego rozwiązania, zapewniania klientowi stałego wsparcia technicznego (i to nie w postaci typowej infolinii czy wirtualnego BOK-u, lecz np. dedykowanego inżyniera, który będzie na bieżąco do dyspozycji klienta i będzie wspierał go w rozwiązywaniu problemów i wszelkich czynnościach administracyjnych) i to on bezpośrednio gwarantuje klientowi zadeklarowany w umowie o świadczeniu usługi poziom niezawodności.

Firmy działające w takim modelu – wyspecjalizowani dostawcy usług i aplikacji z chmury – nie tylko zapewniają klientowi skutecznie i niezawodnie działające rozwiązania informatyczne, bez kłopotania go kwestiami technicznymi, związanymi z wdrożeniami, codziennym funkcjonowaniem, usuwaniem awarii, ale dodatkowo są w stanie tak skomponować zestaw usług, by idealnie odpowiadał on specyfice i potrzebom klienta, a także lokalnym wymaganiom ustawodawcy czy regulatora danej branży. Działając na lokalnym rynku, muszą oni doskonale znać specyfikę danej branży, regulacje prawne, najlepsze praktyki czy specyficzne problemy, z którymi zetknąć można się w danym regionie czy segmencie rynku.

Co nie mniej ważne, decydując się na skorzystanie z oferty takiego dostawcy, klient nie dokonuje żadnych ustępstw pod względem jakości – wciąż korzysta z rozwiązania o najwyższych wskaźnikach dostępności, jednak o stabilność i niezawodność jego usług czy systemu dba dodatkowo wyspecjalizowany, lokalny dostawca chmury.

Zobacz inne artykuły