Zostań partnerem
Sprzedaż

Sap Business One w chmurze – poznaj wersję online

Sap Business One w chmurze – poznaj wersję online

Sap Business One to funkcjonalny, elastyczny i niezwykle wygodny w obsłudze system ERP stworzony z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Jest dostępny w dwóch wersjach – lokalnej (On-Premise) i online (Cloud). Druga z wymienionych umożliwia zarządzanie przedsiębiorstwem z każdego miejsca na ziemi – warunek jest jeden: dostęp do internetu. Jako że żyjemy w dobie cyfryzacji, a dostęp do sieci nie jest problemem, to uważamy, że zdecydowanie warto skorzystać z tego rozwiązania. Dlatego dziś opowiemy nieco więcej o ERP w chmurze. Jak sprawuje się Sap Business One online? Czym dokładnie są serwery chmurowe? Czy dane przechowywane na takim serwerze są bezpieczne? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Sap Business One – intuicyjny system ERP dla każdego

  2. Cloud computing – co to takiego?

  3. Sap Business One Online vs Sap Business One w wersji stacjonarnej – podstawowa różnica

Sap Business One – intuicyjny system ERP dla każdego

System ERP służy do zarządzania funkcjonowaniem przedsiębiorstwa – w ramach jednego oprogramowania możemy więc sprawować kontrolę nad takimi procesami jak:

  • obieg dokumentów i informacji,

  • sprawy kadrowe i płacowe,

  • składanie i realizacja zamówień,

  • kontrola stanów magazynowych,

  • raportowanie i analiza wyników,

  • obsługa klienta.

Możliwość zarządzania firmą za pośrednictwem jednego programu znacznie usprawnia firmowy workflow. Dzieje się tak ze względu na automatyzację wymienionych powyżej procesów firmowych oraz usprawnienie kontaktu pomiędzy poszczególnymi działami firmy. Automatyzacja to odciążenie pracowników, którzy mogą zająć się realizacją celów firmowych, co z kolei przekłada się na rozwój przedsiębiorstwa. To także ogromna oszczędność czasu, ponieważ szereg zadań wykonuje za nas program, nie trzeba więc do ich realizacji angażować zespołu. Nic więc dziwnego, że już nie tylko wielcy gracze, lecz również małe i średnie firmy decydują się na wdrożenie systemu ERP – i właśnie z myślą o nich powstał Sap Business One.

Nie ma dwóch takich samych firm, dlatego nie ma też dwóch takich samych systemów ERP – oprogramowanie tego rodzaju stwarza szerokie możliwości w zakresie indywidualnego dostosowania funkcji do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Funkcje do zarządzania określonymi procesami są dostępne w formie modułów i dodawane do systemu w ramach wdrażania. Administrator ma do nich dostęp za pośrednictwem przejrzystego interfejsu. W praktyce system ERP taki jak Sap Business One wraz ze wchodzącymi w jego skład modułami można przyrównać do systemu Windows i dołączonych do niego dodatkowych programów – korzystanie z oprogramowania jest równie intuicyjne i proste. Za wdrożenie systemu ERP odpowiada wykwalifikowany specjalista IT – na przykład z firmy takiej jak nasza. Itmation zajmuje się również wdrażaniem środowiska chmurowego dla systemów ERP, co z kolei umożliwia zdalne zarządzanie przedsiębiorstwem.

Cloud computing – co to takiego?

Cloud computing lub inaczej technologia chmurowa to forma usługi IT opierająca się na przechowywaniu danych na doskonale zabezpieczonych serwerach zewnętrznych (tzw. serwerach chmurowych). Dzięki cloud computingowi możemy oglądać filmy na Netflix’ie czy przechowywać dane na dyskach wirtualnych. Sap Business One w chmurze służy więc do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa w oparciu o firmowe dane przechowywane na serwerze zewnętrznym.

Sap Business One Online vs Sap Business One w wersji stacjonarnej – podstawowa różnica

Jaka jest różnica pomiędzy oprogramowaniem Sap Business One w wersji online a Sap Business One On-Premise? Od razu zdradzimy, że tylko pierwsza z wymienionych korzysta z rozwiązań chmurowych. W przypadku używania wersji stacjonarnej programu, budowa struktury sieciowej pozostaje po stronie przedsiębiorcy lub ewentualnie jego podwykonawcy. Dane wykorzystywane przez taką wersję oprogramowania są przechowywane na serwerze lokalnym. Tego rodzaju komputer (serwer) musi być pod stałą opieką informatyka, ponieważ jego awaria skutkuje przerwą w działaniu całego systemu. Warto w tym miejscu również nadmienić, że aby mieć stały wgląd w przebieg procesów kontrolowanych przez system, serwer musi być stale uruchomiony, co wiąże się z generowaniem kosztów – zarówno ze względu na eksploatację sprzętu, jak i zużycie energii elektrycznej.

W przypadku Sap Business One online kwestia budowy struktury sieciowej nie leży po stronie przedsiębiorcy – większość tej struktury jest już gotowa, ponieważ dane firmowe przechowywane są na serwerach chmurowych. Tak naprawdę, po odpowiednim wdrożeniu wystarczy jedynie zainstalować oprogramowanie na wybranych komputerach i przydzielić dostępy pracownikom. Dodamy, że często nawet instalacja nie jest konieczna, ponieważ system Sap Business One w wersji online może być uruchamiany z poziomu przeglądarki internetowej. Oznacza to nie mniej, nie więcej, a dokładnie tyle, że pracodawca może kontrolować swój biznes, nie mając nawet pod ręką swojego służbowego laptopa. To rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści – pozwala uwolnić się od firmowego biurka i jak już wspomnieliśmy, automatyzuje firmowy workflow. A o tym, że sprawny, firmowy workflow przekłada się na firmowy cashflow, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Przenieś swoją firmę do środowiska Sap Business One Online i zobacz, jak wiele możesz zyskać dzięki wdrożeniu tego systemu!